Články
Na této stránce najdete články věnované počítačovým začátečníkům. Články pojednávají o různých oblastech počítačových vědomostí a dovedností, které se vztahují k používání počítače pracujícího s operačním systémem Microsoft Windows.
Všechny články byly napsány poté, co mě některý z mých studentů (nejčastěji seniorů) nebo jiných uživatelů inspiroval svým dotazem nebo nepochopením nějaké činnosti nebo principu. Takže o užitečnosti takových článků nepochybuji. Primárně byly určeny mým studentům, ale pokud v nich najdete něco pro sebe, přeji příjemné počtení. Pokud mi napíšete svůj názor (viz rubrika Kontakt), budu rád.
Pokud nejste začátečníci a zdejší články vám přijdou příliš jednoduché, buďte rádi, že jste lepší než ostatní, a neposmívejte se těm, kteří tak daleko nejsou. Blahopřeji a přeji šťastnou cestu na jiné weby.
Pokud mi napíšete svůj názor, dotaz nebo komentář (rubrika Kontakt), možná mě inspirujete k napsání nového článku na téma, které zde ještě chybí.
A pokud máte ve svém okolí někoho, kdo s počítačem začíná, zkuste mu na jeho počítači nastavit, aby jeho internetový prohlížeč uměl otevírat články ve formátu pdf. A taky ho naučte, jak si tento web otevřít.
No a teď už hurá do čtení...
Začínáme - články pro úplné začátečníky
Několik cizích slov na úvod
Co je to počítačová myš. Trocha historie, význam jednotlivých tlačítek
Začíná jít do tuhého. Klik, dvojklik, levá, pravá. Ukazováček, prostředníček. Možná zjistíte, že vaše myš má o kolečko víc.
Co je to klávesnice a jak se používá. Rozdíl mezi ťuknutím na klávesu a mezi přidržením klávesy. Numerická klávesnice, šipky a další vymoženosti
Velká a malá písmena, háček, čárka
Jak na počítačové klávesnici napsat velká a malá písmena. Jak napsat některá písmena, která na klávesnici nejsou - například Ď, Ť, Ň, Ó a podobně
Práce s počítačem je práce s okny. Jak se okna zvětšují, zmenšují, schovávají, přesouvají a zavírají
Kontrol cé, Kontrol vé a jiná zaklínadla
Začínáme s kopírováním nějakého textu odněkud někam. Jednoduchá metoda pro kopírování textů, souborů a vlastně čehokoliv
Program zvaný internetový prohlížeč. Adresní řádek. Oblíbené české internetové stránky.
Ukazatel myši může mít různé tvary. Každý tvar něco znamená. Zvětšování a zmenšování obrazu. Krok vpřed, krok vzad. Několik dalších klávesových zkratek.
Zažijeme s ním spoustu legrace, ale umí i účinně pomoci. Kde překladač najdu a jak rozpoznám neznámý jazyk.
Internet je o neustálém hledání. Tady je úvod do práce s nejznámějším vyhledávačem, tedy GOOGLE.
Internet je o neustálém hledání. Tady je úvod do práce s nejznámějším vyhledávačem, tedy GOOGLE.
E-mail 1 - Máme svou vlastní schránku
Co je to schránka, jak vymyslet unikátní název, kde a jak si ji zřídit, k čemu je dobré heslo.
E-mail 2 - Čteme svůj první dopis
Poprvé ve vlastní schránce. Přišel nám dopis. Jak se vyznat v rubrikách s poštou, jak otevřít a přečíst dopis.
E-mail 3 - Píšeme svůj první dopis
Jak napsat svůj první dopis. Krátká a dlouhá forma e-mailové adresy. Jak vyplnit kolonky Komu, Kopie, Skrytá kopie a Předmět.
E-mail 4 - Děláme si pořádek
Občas se musí poklidit. Odpadkový koš - jak smazat a jak zachránit něco, co jsem smazal omylem.
E-mail 5 - Píšeme pozvánku
Další funkce - Odpovědět, Přeposlat, Smazat.
Shrnutí základních dovedností formou jednoduchých otázek a odpovědí. Základy manipulace s okny a s nabídkou START. Jak se dostat do své internetové pošty a jak práci s poštou ukončit
Další porce opakování základních dovedností. Klávesové zkratky pro funkce "vybrat vše", "zkopírovat" a "vložit". Klávesa ESC a klávesa WINDOWS. Jak vypnout počítač
Cestujeme
Toto je opravdu jen úvod. Jednoho krásného dne napíšu pokračování.
Úvod do práce s mapou od Seznamu. Pohyb po mapě, různé druhy map, funkce 3D pohled a funkce Panorama. Prozatím osm stran, připravuji pokračování.
Ostatní - tipy a triky, užitečnosti a zajímavosti
Přednášky ke stažení
Seminář - JAK BÝT ONLINE (červen 2020)